بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) نوعی بازاریابی است که برای تبلیغ وب سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو طراحی شده است.

بهینه سازی وب سایت شما در نتایج جستجو ، SEM به شما کمک می کند ترافیک بیشتری ایجاد کرده و مشتریان بیشتری را به دست آورید.

تفاوت بین سئو و بازاریابی موتورهای جستو چیست؟

هنگام صحبت در مورد تفاوت SEO (بهینه سازی موتورهای جستجو) و SEM (بازاریابی موتورهای جستجو)، سخت است.
رسیدن وب سایت به بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو می تواند شامل تبلیغات ارگانیک و تبلیغات پولی ، مانند تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک) باشد. بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO همیشه یک تبلیغ طبیعی محسوب می شده است ، در حالی که نظرات در مورد SEM در طول زمان تغییر کرده است.

در ابتدا ، اصطلاح SEM شامل استراتژی های پولی و استراتژی های ارگانیک (رشد طبیعی سایت در موتورهای جستجو که تقریبا رایگان است) بود. در این مورد ، SEO به عنوان بخشی از SEM ظاهر می شود. با این حال ، امروزه بیشتر و بیشتر بازاریابان از عبارت “بازاریابی موتورهای جستجو” فقط برای فعالیت های پولی استفاده می کنند و SEM و SEO را به دو دسته متفاوت تبدیل می کند. برای جلوگیری از سردرگمی ، در این مقاله ما از کلمه SEM فقط برای اشاره به تبلیغات جستجوی پولی استفاده می کنیم.(مانند گوگل ادز)

چرا SEM مهم است؟

در کنار SEO ، SEM به کسب و کار شما کمک می کند تا در نتایج جستجو در Google ، Bing و سایر موتورهای جستجو قرار گیرد. صفحه اول نتایج جستجو بیش از 71 درصد از کل کلیک ها را به خود اختصاص می دهد.

بازاریابی موتورهای جستجو به عنوان یک کانال ایجاد ترافیک به طور فزاینده ای اهمیت پیدا می کند. در حالی که نرخ کلیک برای نتایج جستجوی ارگانیک در سه ماهه اول سال 2019،  13 درصد کاهش یافته است ، SEM در همان دوره 75 درصد افزایش یافت.

به همین دلیل ، مخاطبان به SEM وفادار هستند. 75 درصد از مردم گفتند که تبلیغات جستجوی پولی به آنها کمک می کند تا اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند و بیش از 30 درصد بر روی یک تبلیغ جستجوی پولی کلیک کردند زیرا مستقیماً به درخواست جستجوی آنها پاسخ می داد.

این داده ها نشان می دهد که بازاریابی موتورهای جستجو منبع خوبی از ترافیک و کانالی برای جذب مشتری است. ادامه مطلب را بخوانید تا دریابید که کسب و کار شما چگونه می تواند از SEM بهره مند شود.

مزایای بازاریابی موتورهای جستجو

نادیده گرفتن فعالیتهای جستجوی پولی و سرمایه گذاری در سایر کانالهای بازاریابی وسوسه انگیز است. با این حال ، SEM مزایای ملموسی دارد. اجازه دهید نگاهی دقیق تر به برخی از آنها بیندازیم.

نرخ تبدیل بالاتر با استفاده از کلمات کلیدی : بازاریابی موتورهای جستجو فقط مشتریانی را جذب می کند که به طور بالقوه به پیشنهاد شما علاقه مند هستند. نیمی از مخاطبانی که از طریق تبلیغات پولی به وب سایت خرده فروش می رسند ، احتمالاً در مقایسه با افرادی که از طریق جستجوی ارگانیک وارد وبسایت میشوند، خرید خواهند کرد.
شناخت بهتر برند با SEM نه تنها مخاطبانی را که از قبل با نام تجاری شما آشنا هستند به مشتری تبدیل می کند. همچنین می تواند آگاهی از برند را تا 80 درصد افزایش دهد. وقتی افراد چیزی را جستجو می کنند و تبلیغات را مشاهده می کنند ، ممکن است روی آن کلیک نکنند ، اما همچنان می توانند محصول ، مارک یا حتی آدرس اینترنتی را تشخیص دهند.
نتایج فوری : در حالی که رسیدن وب سایت شما در بالای نتایج جستجوی ارگانیک اغلب ماه ها طول می کشد ، تبلیغات پولی در بالای صفحه ظاهر می شوند و نتایج را بلافاصله ارائه می دهند. آنها به شما کمک می کنند تا فوراً به مخاطبان هدف خود برسید.
ترافیک ثابت در حالی که کمپین های SEM شما در حال اجرا هستند ، ترافیک بیشتری به وب سایت شما ایجاد می کنند. به گفته گوگل ، 89 درصد از این ترافیک در صورت توقف تبلیغات با کلیک های ارگانیک جایگزین نمی شود. این تعداد به طور مداوم در صنایع مختلف مانند خودرو ، مراقبت های بهداشتی یا مسافرت زیاد است. به زبان ساده ، SEM ترافیک پایدار را در طول کمپین های تبلیغاتی شما ایجاد می کند.

با همه این مزایا ، بازاریابی موتورهای جستجو بسیار جذاب به نظر می رسد اما توصیه نمیکنیم تمام تخم مرغ های خود را در این سبد بگذارید. اکنون وقت آن است که نحوه عملکرد SEM را بیابید.

SEM چگونه کار می کند؟

از دید موتورهای جستجو ، SEM مانند پاسخ به درخواست های شما با برچسب “تبلیغ” یا “حمایت شده” در کنار نتایج جستجو است. موتورهای جستجو آنها را در بالای صفحه نتایج نمایش می دهند. به تبلیغات پولی در مقایسه با نتایج ارگانیک کمک بیشتری می کند.

از دید یک بازاریاب ، به نظر می رسد SEM کمی پیچیده تر است. متخصصان تجارت از شبکه های زیادی مانند Google Ads ، Bing Ads و غیره استفاده می کنند. برای شروع تبلیغات ، یک بازاریاب شبکه را انتخاب می کند و خود کمپین را راه اندازی می کند.

برای طراحی کمپین ، باید کلمات کلیدی را انتخاب کنید: کلمات مربوط به تبلیغات شما و آنهایی که موتورهای جستجو برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود استفاده می کنند. به عنوان مثال ، اگر کفش دویدن را تبلیغ می کنید ، ممکن است کلمات کلیدی شما “کفش دویدن” یا “خرید کفش دویدن” باشد. می توانید از کلمات کلیدی خاص یا بلند استفاده کنید تا مخاطبین خود را دقیق تر مورد هدف قرار دهید. یکی دیگر از گزینه های موثرتر شدن کمپین شما پیاده سازی معیارهای دیگر مانند مکان موتور جستجو ، سن ، جنسیت ، دستگاهی است که استفاده می کنید یا زمان خاصی از روز برای نمایش تبلیغات.

پس از آماده شدن کمپین شما ، سیستم های SEM تصمیم می گیرند که تبلیغات شما را در کجا و در کجا نشان دهند با توجه به رقابت با مارک های دیگر که کلمات کلیدی یکسانی را هدف گرفته اند. به این سیستم حراج تبلیغاتی می گویند. مکان شما در صفحه نتایج بستگی به حداکثر مبلغی دارد که مایل به پرداخت یک کلیک هستید و رتبه شما در بستر.

تعداد زیادی فرمت بصری برای نحوه نمایش تبلیغات شما در صفحه نتایج جستجو وجود دارد. بیایید به این موضوع بپردازیم و نگاهی به انواع متداول بازاریابی موتورهای جستجو بیندازیم.

این همان نقطه ای است که معنای اصطلاح “بازاریابی موتورهای جستجو” دوباره معما می شود. با اشاره به SEM به عنوان تعداد زیادی از انواع تبلیغات جستجو ، می توانیم آن را به فعالیتهای جستجوی ارگانیک (سئو) ، فعالیتهای پولی و جستجوی محلی تقسیم کنیم ، یا تجارت خود را به صورت محلی به بازار عرضه کنیم.

در مفهوم SEM تنها به عنوان فعالیتهای پولی ، می توان در مورد انواع مختلف تبلیغات مورد استفاده موتورهای جستجو صحبت کرد. بیایید انواع که محبوب ترین پلتفرم ، Google Ads ، به کاربران خود ارائه می دهد را تجزیه و تحلیل کنیم. در اینجا برخی از آنها آورده شده است:

تبلیغات متنی :

این نوع محبوب ترین و آسان ترین روش برای ساخت است. تبلیغات متنی شامل عناوین ، متن اصلی و لینک هایی به وب سایت شما است. بسته به هزینه تبلیغات و موتور جستجو ، آنها می توانند در بالا ، سمت راست یا زیر لیست های ارگانیک ظاهر شوند.

تبلیغات خرید Google

این نوع تبلیغات بر اساس اصول استفاده از کلمات کلیدی مشابه تبلیغ قبلی است. تفاوت در موارد بصری است: تبلیغات خرید Google شامل تصاویر و قیمت ها است. این قالب برای فروش محصولات مناسب است.

تبلیغات پاسخگو

این قالب کاهش می یابد و به گوگل اجازه می دهد تبلیغات شما را به طور خودکار با الگوهای رفتاری موتورهای جستجوی مختلف تطبیق دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عناوین و توضیحات مختلفی را برای کمپین خود بنویسید. بستر تبلیغاتی تمام ترکیبات ممکن را آزمایش کرده و بهترین تبلیغات را به موتورهای جستجو نشان می دهد.

اطلاعیه های خدمات محلی

این گزینه برای مشاغل محلی مانند کافی شاپ ها ، لوله کش ها ، مشاوران املاک و غیره ایجاد شده است. تبلیغات خدمات محلی به شما امکان می دهد فقط در یک منطقه خاص تبلیغ کنید و مستقیماً از مشتریان بالقوه سرنخ دریافت کنید.

اگرچه ما فقط انواع تبلیغات گوگل را لیست می کنیم ، اما سایر موتورهای جستجو از فرمت های مشابه استفاده می کنند. به عنوان مثال ، با Bing ، می توانید تبلیغات مشابه تبلیغات متنی و تبلیغات خرید Google را اجرا کنید.

[ld_highlight]ما مزایای بازاریابی موتورهای جستجو ، اصول اساسی کار و انواع مختلف تبلیغات را توضیح دادیم. بیایید نحوه پیاده سازی SEM در استراتژی بازاریابی خود را بیاموزیم.[/ld_highlight]

راه اندازی یک کانال بازاریابی پیچیده از ابتدا می تواند دشوار باشد. برای اینکه تجربه SEM خود را یکپارچه تر کنید ، این فهرست مراحل ضروری را دنبال کنید.

ایجاد یک استراتژی. با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای SEM خود و همسویی آنها با نیازهای تجاری خود شروع کنید. به عنوان مثال ، اگر درآمد بیشتری می خواهید ، تصمیم بگیرید که چند مشتری جدید برای دستیابی به این نتیجه نیاز دارید. سپس میزان ترافیک مورد نیاز و بودجه ای را که دارید تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا بفهمید کدام کمپین ها و چند بار باید از آنها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.
لیستی از کلمات کلیدی را تهیه کنید. قبل از راه اندازی کمپین پولی ، لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود تهیه کنید. می توانید کلمات کلیدی را از رقبای خود کپی کنید ، آنها را با ابزارهای آنلاین مانند Google Keyword Planner ایجاد کنید یا با همکاران خود طوفان فکری داشته باشید. می توانید از کلمات کلیدی خاص و عمومی و ترکیب هر دو استفاده کنید. قاعده اصلی در اینجا این است که فقط کلمات مرتبط را جستجو کنید.
اگر همزمان ترافیک ارگانیک و پولی وارد وبسایت شما بشوند بهترین بازده را خواهید داشت و بهترین نتیجه را خواهید گرفت. بنابراین ، به یاد داشته باشید که SEO را به SEM خود اضافه یا سازگار کنید. برای شروع بهینه سازی موتورهای جستجو از ابتدا ، میتوانید روی مشاوره کرون وب حساب کنید تا با یک استراتژی مناسب وارد رقابت سئو شوید.
انواع مختلف تبلیغات را آزمایش کنید. انواع مختلف تبلیغات می تواند کم و بیش برای شرکت های خاص موثر باشد. برای یافتن بهترین گزینه برای خود ، فرمت های مختلف تبلیغاتی مانند تبلیغات متنی یا تجاری را امتحان کنید. از بسترهای مختلف تبلیغاتی استفاده کنید.
کمپین خود را به طور منظم مرور کنید. برای ارزیابی اثربخشی کمپین های بازاریابی موتورهای جستجو ، به یاد داشته باشید که نتایج خود را پیگیری کنید. آنها را یک یا دو بار در هفته مرور کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید تغییراتی ایجاد کنید. همه داده ها را ثبت کرده و به دنبال روند باشید.
این قوانین اساسی به شما در پیاده سازی و حفظ بازاریابی موتورهای جستجو کمک می کند. اگر می خواهید SEM خود را به سطح بالاتری برسانید ، باید استراتژی های پیشرفته ای را پیاده سازی کنید.

4 استراتژی برای تبلیغات موتورهای جستجو

مانند همه کانال های بازاریابی ، SEM هر از گاهی تغییر می کند. ما چهار استراتژی را انتخاب کردیم که به شما کمک می کند تا در اهداف خود قرار بگیرید و از اهداف تجاری خود فراتر بروید.

بهینه سازی جستجوی صوتی

33 درصد از مخاطبان بزرگسال گزارش داده اند که از جستجوی صوتی به صورت ماهانه در اوایل سال 2019 استفاده می کنند. نیمی از موتورهای جستجو تا سال 2020 از ورودی صوتی استفاده کرده اند. پیش بینی می شود خریدهای جستجوی صوتی در دو سال 40 میلیون دلار بازار باشد. برای جلو ماندن ، باید بهینه سازی جستجوی صوتی را در SEM خود اعمال کنید.

متأسفانه ساده تر از انجام این کار – گزینه های بهینه سازی جستجوی صوتی بسیار محدود است. با این حال ، می توانید تبلیغات جستجوی خود را در حال حاضر تنظیم کنید.

اول ، کلمات کلیدی طولانی تر و هدفمند تر را وارد کنید. این به تبلیغات شما در نتایج جستجوی بیشتر کمک می کند.

ترفند دیگر این است که محتوای خود را بیشتر محاوره ای کنید. مشاهده کنید که چگونه مردم در زندگی روزمره صحبت می کنند و این سبک را در EMS شما اعمال کنید.

اتوماسیون SEM

پیش بینی می شود سرمایه گذاری در تبلیغات مبتنی بر جستجو در سال 2020 با رشد سالانه حدود 6 درصد به 151 میلیون دلار برسد. برای بازاریابان با بودجه محدود ، این به معنی رقابت عظیم و احتمالاً کاهش نرخ تبدیل است. بنابراین ، برای برنده شدن در مسابقه باید خلاقیت بیشتری به خرج دهید.

اتوماسیون SEM به شما کمک می کند از کارهای معمول خلاص شوید و زمان بیشتری برای برنامه ریزی استراتژی ها و فعالیت ها پیدا کنید. استفاده از ویژگی های اتوماسیون Google Adwords مانند کمپین های هوشمند ، مزایده خودکار ، قوانین خودکار و موارد دیگر را در نظر بگیرید.

سفارشی سازی دستگاه

در سال 2019 ، 52 درصد از ترافیک اینترنت در سراسر جهان از طریق دستگاه های تلفن همراه ایجاد شد. مشتریان احتمالی شما به احتمال زیاد تبلیغات شما را بر روی صفحه نمایش دستگاه های تلفن همراه و نه کامپیوتر می بینند. میزان ترافیک ناشی از دستگاه های مختلف را پیگیری کرده و سعی کنید SEM خود را با بیشترین نوع تنظیم کنید.

تبلیغات خود و محتوای متصل به آنها را برای دستگاه های تلفن همراه بهینه کنید و مشتریان بیشتری جذب کنید. به عنوان مثال ، کاربران تلفن همراه Google دوست دارند تبلیغاتی با سرفصل های کوتاه تر ببینند-12-15 کاراکتر در مقایسه با 15-20 کاراکتر برای دستگاه های کامپیوتر و لپ تاپ.

به یاد داشته باشید که صفحه فرود را برای سرنخ های تبلیغاتی خود نیز بهینه کنید. سعی کنید زمان بارگذاری را به کمتر از یک ثانیه کاهش دهید و وب سایت خود را در دسترس کاربران دستگاه های تلفن همراه قرار دهید. همچنین می توانید از دکمه های بزرگتر ، تصاویر واضح تر ، طراحی ساده تر و غیره استفاده کنید.

بسترهای تبلیغاتی جایگزین

گوگل به عنوان محبوب ترین بستر تبلیغات جستجو شناخته می شود و بیش از 70 درصد بازار را در اختیار دارد. با این حال ، سهم این غول در سه سال گذشته کاهش یافته است ، در حالی رقبای گوگل در حال رشد و گرفتن این سهم از گوگل هستند.

نگاهی دقیق تر به سایر سیستم عامل ها ، به ویژه آمازون داشته باشید. این سرویس نه تنها سال به سال رشد می کند ، بلکه ویژگی های جالبی نیز دارد ، مخصوصاً برای کسانی که کالا می فروشند. نتیجه نهایی این است که تبلیغات آمازون نرخ تبدیل بالاتری دارند. افراد ممکن است مارک شما را در Google کشف کنند ، اما آنها به قصد خرید به آمازون می آیند. این باعث می شود تبلیغات آمازون به کانال کاملی برای تعامل با مشتریان بالقوه شما در مراحل پایین تر قیف بازاریابی تبدیل شود.

با آگاهی بیشتر از استراتژی های SEM ، ممکن است فکر کنید زمان آن رسیده است که همه چیز را کنار بگذارید. با این حال ، همیشه جایی برای بهبود عملکرد شما وجود دارد. برای پیشرفت به سطح بعدی ، بررسی برخی از بهترین شیوه ها در صنعت را در نظر بگیرید.

4 بهترین روش برای بهینه سازی SEM شما

ما چندین روش برتر را برای کمک به شما در غنی سازی برنامه بازاریابی موتوهای جستجو برای شما گردآوری کرده ایم. به فکر اجرای برخی از آنها در استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو باشید.

تبلیغات خود را سفارشی کنید

شخصی سازی برای همه کانال های بازاریابی ضروری است. نتایج شگفت انگیزی را به ارمغان می آورد، با شخصی سازی فعالیت های بازاریابی، شما میتوانید 5 تا 8 برابر بیشتر از هزینه ای که پرداخت میکنید پول دریافت کنید. بهتر از این ، می توانید فروش را 10 برابر یا بیشتر افزایش دهید. برای اینکه تبلیغات خود را بیشتر مرتبط با مشتریان بالقوه خود کنید ، می توانید آنها را بر اساس دستگاه یا مخاطب تنظیم کنید.

از توابع SI در Google Adwords برای ایجاد پیام های شخصی استفاده کنید. به عنوان مثال ، می توانید به انواع مختلف کاربران تخفیف های مختلفی ارائه دهید: مشتریان جدید ، مشتریان بازگشتی ، کاربرانی که سبد خرید را رها می کنند و غیره.

با شمارش معکوس فوریت ایجاد کنید

مردم از، از دست دادن یک فرصت مهم ، به عنوان مثال ، یک پیشنهاد یا معامله بزرگ می ترسند. این FOMO نامیده می شود ، ترس از دست دادن یا ترس از دست دادن چیزی ، و می تواند با موفقیت در همه کانالهای بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توانید با این ویژگی روانی در SEM بازی کنید.

با استفاده از زمان سنج شمارش معکوس در Google Ads ، عنصر کمیابی را به کمپین های خود اضافه کنید. تا یک رویداد خاص روزها ، ساعت ها و دقیقه ها شمارش می شود. شما می توانید برای هر متن ، جستجوی پاسخگو و سایر انواع تبلیغات شمارش معکوس کنید.

تبلیغات خود را با صفحات فرود هماهنگ کنید

اهمیت تبلیغات جستجو و صفحات فرود که موتورهای جستجو به آنها اشاره می کنند را دست کم نگیرید. با این حال ، حتی اگر هر دو به طور کامل انجام شوند ، همیشه در ترکیب بهترین عملکرد را ندارند. اگر آگهی شما با صفحه فرود شما مطابقت نداشته باشد ، افراد بدون خرید از سایت خارج می شوند. از سوی دیگر ، یک صفحه فرود و تبلیغات هماهنگ منجر به افزایش 39 درصدی در تبدیل می شود.

اطمینان حاصل کنید که تبلیغات و صفحه فرود شما از طراحی یکسانی برخوردارند ، مخاطبان یکسانی را مورد هدف قرار می دهند ، از شیوه دعوت به اقدام و نوشتن یکسان استفاده می کنند.

برای بازاریابی مجدد از مخاطبان شبیه استفاده کنید

بازاریابان و صاحبان مشاغل متوجه می شوند که شناخت مخاطبان چقدر مهم است. آنها شخصیت های خریدار معمولی را شناسایی می کنند و سعی می کنند افراد را بر اساس اطلاعات جمعیتی خود مورد هدف قرار دهند.

شما می توانید همین کار را با بازاریابی موتور جستجوی خود با دو کلیک انجام دهید. Google اطلاعات مربوط به مخاطبین بازاریابی مجدد موجود شما را جمع آوری می کند. بهتر از این ، می توانید تبلیغات خود را به افرادی با علایق یکسان نشان دهید. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب یک کمپین ، برگه “مخاطب” را انتخاب کرده و روی نوار “مخاطبان مشابه” کلیک کنید. به گفته گوگل ، این حرکت ساده می تواند منجر به 60 درصد نمایش بیشتر ، 48 درصد کلیک بیشتر و 41 درصد تبدیل بیشتر شود.